مهدی قره‌شیخلو عنوان کرد:
مسابقات بین‌المللی قرآن اواخر سال جاری برگزار می‌شود/ افزایش 25 تا 150 درصدی جوایز

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خبری که امروز 10 آبان برگزار شد، ضمن بیان رویکردهای این مرکز در یک سال اخیر از برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در اواخر سال جاری و افزایش 25 تا 150 درصدی جوایز خبر داد.

به گزارش رسامدیا، نشست خبری ارائه گزارش از فعالیت‌های یک‌ساله مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن صبح امروز، دهم آبان‌ماه، با حضور مهدی قره‌شیخلو، رئیس این مرکز، در سالن جلسات سازمان اوقاف برگزار شد.
قره‌شیخلو با اشاره به اینکه یک هفته دیگر‌ یک سال از زمان حضورش در مرکز می‌گذرد به بیان اقدامات خود در این مدت پرداخت و گفت: اولین کاری که صورت گرفت شفاف‌سازی وظایف قرآنی سازمان اوقاف بود. البته این به معنای شفاف نبودن این وظایف نیست، بلکه ارتقای آن صورت گرفته است. در همین راستا ۱۸ بند از وظایف تعریف شد.
دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور افزود: فعالیت دوم، اصلاح و ارتقا نیروی انسانی مرکز بود، تعدادی از نیروی انسانی در دیگر واحدهای سازمان و تعدادی نیز در دیگر مجموعه‌های قرآنی بودند که آنها نیز به مرکز دعوت شدند و منابع انسانی ما نسبت به گذشته متخصص‌تر شدند. فعالیت دیگر اصلاح ساختار سازمانی مرکز بود که هنوز نهایی نشده است. این ساختار نیاز به اصلاحاتی دارد که در حال پیگیری است. در ادامه یکسان‌سازی پرداخت‌های مالی را مد نظر قرار دادیم.‌ این کار از طریق دو آئین‌نامه به استان‌ها ابلاغ شد‌. در گذشته پرداخت‌ها سلیقه‌ای بود که این یکسان‌سازی در راستای رفع سلیقه‌هاست.
قره‌شیخلو به استقرار حمیدمجیدی‌مهر در معاونت مسابقات اشاره کرد و گفت: چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن در شش‌ماه اول سال در مرحله شهرستانی و استانی با حضور بیش از ۱۵ هزار نفر برگزار شد. امسال در انتخاب داوران، بالای ۹۸ درصد از ظرفیت خود استان‌ها استفاده شد و میزان اعتراض‌ها بسیار کاهش یافت، به طوری که از ۳۱ استان ۵ مورد اعتراض داشتیم.
وی در ادامه به ارائه جزئیاتی از مرحله کشوری پرداخت و بیان کرد: این مسابقات با حضور ۲۳۰ شرکت‌کننده در بخش آقایان و شش گروه مدیحه‌سرایی و نیز ۱۴۹ شرکت‌کننده در بخش بانوان برگزار می شود. مرحله کشوری مسابقات به صورت مجازی از یکشنبه، ۱۸ آبان‌ماه، در بخش بانوان آغاز می‌شود. بدین ترتیب تیم داوری در تهران مستقر است و شرکت‌کنندگان نیز استان به استان از طریق ویدئوکنفرانس اجرا خواهند داشت و این روند یک هفته ادامه دارد.
قره‌شیخلو درباره رقابت‌های بخش آقایان گفت: امسال برای اولین بار در بخش آقایان یک تجربه جدید شکل می‌گیرد، در هر ۳۱ استان و براساس برنامه زمانی اعلام شده شرکت‌کنندگان هر استان در صداوسیمای مرکز استان حضور می‌یابند و مسابقات بدون اینکه داوری شود، ضبط می‌شود و از هشتم آذر‌ماه به مدت یک هفته از شبکه قرآن پخش می‌شود. این اولین بار است که چنین شیوه برگزاری را شاهد هستیم. همچنین، جوایز نسبت به سال قبل از ۲۵ تا ۱۵۰ درصد افزایش داشته و به عنوان مثال در یک‌ مورد سطح جایزه از پنج میلیون تومان به ۲۵ میلیون تومان رسیده است.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه با توجه به رشته‌های مختلف، ۶۴ نفر منتخب را خواهیم داشت، تاکید کرد: ۶۶۰میلیون تومان مبلغ برای جوایز در نظر گرفته شده است.
قره‌شیخلو یادآور شد: در مسابقات خواهران ناظر در محل برگزاری مسابقات حضور دارد و در بخش برادران هم ناظر و هم هادی حفظ خواهیم داشت.
وی درباره برگزاری مسابقات بین‌المللی در سال جاری گفت: این مسابقات به‌صورت غیر حضوری و اواخر امسال برگزار می‌شود که جزئیاتش را در آینده‌ای نزدیک می‌گوییم.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به کاهش هزینه‌ها در برگزاری مسابقات امسال، تاکید کرد: با توجه به این کاهش هزینه‌ها پیشنهاد تاسیس «صندوق حمایت از نخبگان قرآنی» داده شد که در حال مراحل اجرایی است و امیدواریم تا قبل از مسابقات بین‌المللی این صندوق افتتاح و راه‌اندازی شود.
قره‌شیخلو با بیان اینکه سازمان اوقاف در ستاد عالی وظیفه نظارت بر مسابقات سایر دستگاه‌ها را نیز دارد، گفت: ما نگاه‌مان به این نظارت، نظارت حمایتی است؛ شاید برخی نگاه‌شان ضعف‌گیری باشد؛ من خواهش می‌کنم که دستگاه‌ها در این بخش ما را همراهی کنند.
وی با تاکید بر گسترش موقوفات قرآنی در کشور، افزود: موقوفات قرآنی وضعیت خوبی ندارند و کمتر از دو درصد موقوفات کشور به این فعالیت‌های قرآنی اختصاص دارند که باید فرهنگ‌سازی کنیم تا ارتقا یابد؛ امسال نیز تعداد زیادی موقوفات قرآنی در دهه وقف ثبت شد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف وجود بقاع متبرکه و مدیریت این اماکن مقدس توسط سازمان اوقاف را ظرفیت خوبی برای برنامه‌های قرآنی دانست، گفت: در گام اول برای ۲۰۰ بقعه شاخص برنامه‌های را ابلاغ کردیم، که امیدواریم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.
قره‌شیخلو با اشاره تشکیل شورای «سیاست‌گذاری چاپ و نشر کتب قرآنی و مذهبی» در سازمان اوقاف، خاطرنشان کرد: برای این شورا، برنامه‌هایی برای ۶ ماه دوم داریم.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های رسانه‌ای در حوزه قرآنی باید بیشتر شود، افزود: تولید ۵۰ برنامه با عنوان ستاره‌ها را در شبکه قرآن را در دستور کار قرار دادیم کهه به معرفی نخبگان قرآنی پرداخت؛ برنامه‌های دیگری برای معرفی چهره‌های قرآنی و وقف قرآنی داریم.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ادامه داد: شاید می‌توان گفت در این یک سال نگاهمان زیرساختی و شفاف‌سازی در حوزه ستادی بوده است؛ همانطور که یک سال قبل هم گفتم، نتایج کار ما باید خودش را از سال ۱۴۰۰ نشان دهد.
قره‌شیخلو تاکید کرد: از سال آینده یک جهش خوبی قابل مشاهده خواهد بود؛ البته نیاز به کمک همه مردم و بویژه جامعه قرآنی داریم؛ جامعه قرآنی باید به میدان بیایند و از این ظرفیت‌شان برای توسعه فعالیت‌های قرآنی استفاده کنیم.
وی افزود: با همه شرکت‌کنندگان برادران و خواهران گروهی در فضای مجازی تشکیل شده و آنها لحظه به لحظه در جریان آخرین تصمیمات قرار می‌گیرند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف گفت: در مورد هیئات داوران باید بگویم که تیم داوری خواهران بسته شده که روز قبل از برگزاری اعلام می‌شود اما نیم داوران برادران بسته نشده که آن هم روز قبل از مسابقات می‌گوییم.
قره‌شیخلو خاطرنشان کرد: اگر زیرساخت‌های برگزاری مسابقات به‌صورت فضای مجازی تقویت شود، شاید بتوانیم از این شیوه به‌عنوان شیوه اصلی بهره‌مند شویم چون صرفه‌جویی خوبی در هزینه‌ها دارد البته برگزاری حضوری محسنات خودش را دارد ولی به نظر می‌رسد ما باید روی دو شیوه برگزار کنیم.
وی یادآور شد: در حال حاضر یکی از مشکلات ما در اجرای برنامه ملی و کشوری در بستر فضای مجازی این است که بسیاری از این نرم‌افزارها برای جلسه گفت‌وگو طراحی شده‌اند و مثلاً برای قرائت قرآن طراحی نشده است.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در پایان خاطرنشان کرد: برآورد هزینه مسابقات به‌صورت حضوری برای مرحله کشوری ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان که با توجه به شرایط پیش آمده تبدیل به غیر حضوری شد که یک میلیارد کاهش یافت؛ در‌ کل نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته‌ایم؛ در سال ۹۸ هزینه‌ها ۴/۵ میلیارد تومان بوده است.

→ خواندن مطلب قبلی

گزارش تصویری نشست خبری چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن

خواندن مطلب بعدی ←

برگزاری کرسی تلاوت در ۲۰۰ امامزاده پله اول است/ می‌توانیم تا برگزاری کرسی تلاوت در ۲ هزار امامزاده پیش برویم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *